starostwo powiatowe w sochaczewie

Szpital Powiatowy w Sochaczewie Szpital e-rejestracja informacje dla pacjentów Oddziały Poradnie Poradnia Rodzinna Pracownie diagnostyczne Przetargi BIP Kontakt Spis Telefonów Rehabilitacja Ogłoszenia konkursowe Praca Projekty Kaplica szpitalna Przydatne linki Szkoła rodzenia BIP Galeria

Edukacja zdrowotna

A A A

W Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie realizujemy działania z zakresu promocji i edukacji zdrowotnej.

Istotą promocji zdrowia jest edukacja realizowana przez personel medyczny Szpitala ukierunkowana na zdrowie pozytywne, to znaczy są to działania świadome i dobrowolne, prowadzące do stworzenia sposobności uczenia się zachowań, które sprzyjają zdrowiu lub modyfikowaniu dotychczasowych przyzwyczajeń.

W ramach edukacyjnych w zakresie profilaktyki chorób natomiast personel Szpitala ukierunkowany jest na przekazanie pacjentom niezbędnej wiedzy w zakresie uniknięcie zachorowania lub przeciwdziałania jego odległym skutkom. Realizowane podejście terapeutyczne natomiast umożliwia pacjentom nabycie i utrzymanie zdolności, która pozwoli im kierować własnym życiem w sytuacji choroby. Jest to proces ciągły i powinien być  zintegrowany oraz realizowany poza szpitalem.

Prowadzona edukacja zdrowotna zawiera rozwijanie świadomości, autoedukację i psychospołeczne wsparcie uwzględniające stan choroby i działania opiekuńcze. Edukacja terapeutyczna zakłada pomoc pacjentom i ich rodzinom w rozumieniu choroby i terapii, rozwinięcie współpracy z pracownikami ochrony zdrowia, która umożliwi zdrowsze życie i utrzymanie lub udoskonalenie jakości życia. W odniesieniu do osób chorych przewlekle, celem nadrzędnym edukacji zdrowotnej jest ułatwienie zmiany zachowań, poprawa stanu zdrowia, powrót do sprawności oraz samodzielność w radzeniu sobie z chorobą.

Edukacja zdrowotna odbywa się w formie bezpośrednich rozmów personelu medycznego z pacjentami i ich najbliższymi, pogadanek, instruktażu, czy też poprzez przekazywanie pisemnych materiałów edukacyjnych, które przygotowaliśmy dla naszych pacjentów, w tym między innymi:

 

 1. Karmienie-piersia.pdf
 2. Samokontrola-cukrzycy.pdf
 3. Zdrowe-i-bezpieczne-dziecko.pdf
 4. Abc-profilaktyki-przeciwodlezynowej.pdf
 5. Instruktaz-wykonania-iniekcji.pdf
 6. Zalecenia-dietetyczne-po-wszczepieniu-balonu.pdf
 7. Zalecenia-dietetyczne-po-resekcji-zoladka.pdf
 8. Zalecenia-dietetyczne-po-wszcz.opaski.pdf
 9. Profilaktyka-raka-szyjki-macicy.pdf
 10. Profilaktyka-nowotworu-piersi.pdf
 11. Wszystko-o-laktacji.pdf
 12. Karmienie-naturalne-inwestycja.pdf
 13. Profilaktyka-nawrotow-choroby.pdf
 14. Zyj-zdrowo-i-z-trzezwym-umyslem.pdf
36360 odwiedzin