starostwo powiatowe w sochaczewie

Szpital Powiatowy w Sochaczewie Szpital e-rejestracja informacje dla pacjentów Oddziały Poradnie Poradnia Rodzinna Pracownie diagnostyczne Przetargi BIP Kontakt Spis Telefonów Rehabilitacja Ogłoszenia konkursowe Praca Projekty Kaplica szpitalna Przydatne linki Szkoła rodzenia BIP Galeria

Oddział Ginekologiczno-Położniczy

A A A

ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO - POŁOŻNICZY

Sekretariat – (46) 864 96 33
Gabinet Lekarski – (46) 864 96 30
Dyżurka położnych (odcinek ginekologiczny) – (46) 864 96 31
Dyżurka położnych (odcinek położniczy) – (46) 864 96 32
Sala porodowa- (46) 864 96 34

Oddział Ginekologiczno-Położniczy posiada I stopień referencyjności.

Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego
dr n. med. Bohdan Dźwigała
specjalista położnik-ginekolog-onkolog

Z-ca Ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego                               
lek. Jarosław Michalski
specjalista ginekologii i położnictwa

 

Położna Oddziałowa Danuta Gańko

Lekarze Oddziału:

 1. lek. Katarzyna Pietuch - specjalista ginekologii i położnictwa
 2. dr n. med. Kornelia Zaręba - specjalista ginekologii i położnictwa
 3. lek. Larysa Sikorska - specjalista ginekologii i położnictwa
 4. lek. Maria Gromek-Jaworska - ginekolog-położnik
 5. lek. Tomasz Szary - specjalista ginekologii i położnictwa
 6. lek. Sławomir Wronisz - specjalista ginekologii i położnictwa
 7. lek. Eugeniusz Puławski - specjalista ginekologii i położnictwa
 8. lek. Małgorzata Kamińska - rezydent ginekologii i położnictwa
 9. lek. Dawid Gawlik - rezydent ginekologii i położnictwa
 10. lek. Agnieszka Lewandowska-Kacprzyk - rezydent ginekologii i położnictwa

 

 

 


Posiadamy 3 pododdziały:

 • Oddział Ginekologiczny
 • Oddział Położniczy
 • Blok porodowy

Oddział dysponuje 16 łóżkami ginekologicznymi i 14 łóżkami położniczymi w systemie Rooming-in, które znajdują się w salach 1-, 2 osobowych i sale 3- osobowe z oddzielnymi węzłami sanitarnymi, ponadto wyodrębniono oddzielny blok porodowy i salę I-go okresu porodu.
W skład bloku porodowego wchodzi sala operacyjna do cięć cesarskich i 3 sale porodowe (w tym Lawendowa i Miętowa). Każda z sal jest przystosowana do odbywania porodów rodzinnych w kameralnych warunkach. Możliwy jest pełen monitoring ciąży (USG, KTG przed- i śródporodowe, amnioskop). 

W skład oddziału wchodzą pomieszczenia zapewniające komfort, intymność oraz poczucie bezpieczeństwa naszym pacjentkom. Kobietom rodzącym w naszym Szpitalu staramy się stworzyć takie warunki, aby poród, a także okres wczesnego połogu był przez nie wspominany jako najszczęśliwszy i najpiękniejszy okres w ich życiu. Stawiając sobie za nadrzędny cel zdrowie i dobro osób korzystających z usług medycznych świadczonych w oddziale ginekologiczno - położniczym stosujemy metody diagnostyczne i terapeutyczne zgodne z najnowocześniejszymi standardami, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa wszystkim leczonym kobietom. Jednym z bardzo ważnych celów medycznych jest walka z bólem i stresem przy porodzie. 

Pacjentki Oddziału otoczone są całodobową opieką lekarza ginekologa - położnika, lekarza pediatry, anestezjologów oraz opieką sprawowaną przez położne i pielęgniarki. Cierpliwy, bardzo życzliwy i fachowy personel oddziału pomaga położnicy, służy radą, wspiera w trudnych chwilach oraz zachęca do samodzielnej opieki nad dzieckiem, oczywiście z pomocą i pod czujnym okiem personelu. 

Oddział Ginekologiczno-Położniczy posiada certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku”, co wiąże się, że od pierwszych chwil dbamy o nawiązanie wyjątkowej więzi miedzy matką i dzieckiem, bezpośrednio po porodzie dziecko kładzione jest na piersiach mamy, przez cały pobyt w Szpitalu, promowane jest karmienie piersią. Dodatkowo od wielu lat położnictwo funkcjonuje w systemie „rooming – in” w ramach, którego noworodek przebywa razem z matką w jednej sali od porodu do wypisu. 

W oddziale ginekologicznym przebywają pacjentki ze schorzeniami kobiecego narządu rodnego, gdzie prowadzone jest leczenie zachowawcze i operacyjne, przy czym wykonywany jest pełen profil operacji ginekologicznych oraz uro-ginekologicznych w przypadkach ostrych oraz planowanych. 
Lekarze specjaliści mają możliwość świadczenia kompleksowych usług medycznych dzięki kontynuacji leczenia w poradni specjalistycznej.

Doświadczenie nasze, a w szczególności zebrane od pacjentów opinie dowodzą, iż kontynuacja podjętego leczenia w warunkach ambulatoryjnych pod opieką znanego pacjentkom zespołu lekarskiego, położniczego i pielęgniarskiego, stwarza im poczucie większego bezpieczeństwa i komfortu.

 

 

 

Rzeczy które należy zabrać ze sobą do przyjęcia do szpitala:

Dokumenty:

 • dowód osobisty
 • karta ciąży
 • grupa krwi
 • USG (wszystkie USG ciąży)
 • wynik posiewu z pochwy w kierunku GBS

Rzeczy osobiste dla matki:

 • koszule nocne 2-3 szt.
 • szlafrok
 • kapcie i klapki pod prysznic
 • biustonosz do karmienia piersią 
 • wkładki laktacyjne
 • przybory toaletowe
 • ręczniki
 • 2 paczki jednorazowych pieluch Bella
 • majtki jednorazowe s
 • szare mydło ( biały jeleń)
 • woda niegazowana
 • maszynka do golenia
 • papier toaletowy

Rzeczy osobiste dla dziecka:

 • kaftaniki bawełniane 3szt.
 • śpiochy bawełniane 3szt.
 • czapeczka bawełniana 3szt.
 • skarpetki
 • rękawiczki
 • 5-7 szt. tetrowych pieluch
 • paczkę pampersów
 • kocyk lub śpiworek (rożek) c
 • chusteczki nawilżające
 • ręcznik
 • octenisept

 

Szkoła rodzenia i uczestnictwo w zajęciach są bezpłatne.

 • Jeśli jesteś w ciąży, boisz się porodu, nie wiesz czy poradzisz sobie z nowo narodzonym dzieckiem i zastanawiasz się jak karmić dziecko - przyjdź do nas. Zajęcia w naszej szkole rodzenia prowadzą wysoko wykwalifikowani wykładowcy. Zajęcia prowadzą lekarze i położne pracujące na stałe w oddziale.
 • "SZKOŁA RODZENIA" PRZY SZPITALU POWIATOWYM W SOCHACZEWIE

  ZAPISY ORAZ INFORMACJE POD NUMEREM TELEFONU:
 • (46)  86 49 628 lub (46) 86 49 632
 • Nasza szkoła rodzenia to miejsce w którym przyszli rodzice zdobywają ogromną dawkę wiedzy oraz praktyczne umiejętności dotyczące ciąży, porodu, połogu oraz pielęgnacji i żywienia noworodka. Uczestnictwo w zajęciach łagodzi stres związany z porodem tym samym skracając czas jego trwania, zmniejsza lęk przed nieznanym, zapewnia świadomy i mądry udział w porodzie a po porodzie łatwiejszy powrót do dawnej kondycji. Poprzez wspólne przeżywanie ciąży i porodu umacnia się więź partnerska.
 • Na zajęcia zapraszamy od 22 tygodnia ciąży, dobrze ukończyć kurs najpóźniej na miesiąc przed przewidywanym terminem porodu.

Poród/Połóg

O porodzie

Sale porodowe posiadają łóżka porodowe, łazienkę z prysznicem. Umeblowanie sal przypomina domową atmosferę.

Dostępne są również worki salko oraz piłki pomagające rodzącej pacjentce przyjmowanie jak najbardziej wygodnych i dogodnych pozycji podczas porodu. W trakcie porodu prowadzone są przez położną ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.

Dysponujemy najnowszej generacji aparatami KTG I USG.

Podczas porodu obecni przy pacjentce są: położna, lekarz ginekolog-położnik, pielęgniarki/położne neonatologiczne i/lub lekarz pediatra.

O znieczuleniu

W trakcie porodu stosowane są leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Możliwe jest zastosowanie gazów znieczulających (ENTANOX),stosujemy imersję wodną, możliwy jest poród w wodzie (wannie). Opracowujemy procedurę znieczulenia zewnątrzoponowego  wykonywaną przez anestezjologa w I okresie porodu.

Po porodzie

Zazwyczaj pacjentka przebywa przez 2 h na sali porodowej razem z noworodkiem. Jest to zależne od przebiegu porodu.

W razie wystąpienia krwawienia po porodzie, bądź konieczności dużego szycia krocza, noworodek jest zabierany na stanowisko neonatologiczne celem ważenia, mierzenia oraz oceny stanu ogólnego. Po zakończeniu procedur związanych z opieką nad pacjentką bezpośrednio po porodzie, dziecko jest niezwłocznie oddane pod opiekę mamy celem dalszego „kangurowania”  i rozpoczęcia karmienia piersią.

Po 2h po porodzie pacjentka przewożona jest na oddział położniczy na salę chorych.

Po porodzie drogami i siłami natury pacjentka przebywa w oddziale przez przynajmniej 48 godzin. Decyzja o wypisaniu pacjentki do domu zależna jest od jej stanu ogólnego oraz stanu zdrowia noworodka.

O cięciu cesarskim

Każda pacjentka przyjmowana do szpitala do porodu otrzymuje od lekarza informacje o operacji cięcia cesarskiego do wglądu, podpisania i wyrażenia zgody.

Każdy poród może skończyć się cieciem cesarskim, dlatego dążymy do jak najlepszego poinformowania pacjentki o przebiegu operacji oraz możliwych powikłań. Po cięciu cesarskim pacjentki niezwłocznie przewożone są na salę opieki pooperacyjnej. W dniu kolejnym w godzinach rannych w przypadku dobrego stanu ogólnego pacjentki są przewożone na sale ogólne. Wypis ze szpitala następuje najwcześniej po upłynięciu 72 godzin od porodu. Decyzja o skierowaniu pacjentki do domu zależna jest od jej stanu ogólnego, ewentualnej konieczności kontynuacji leczenia oraz stanu zdrowia noworodka.

Ginekologia

Na oddziale ginekologicznym znajduje się gabinet zabiegowy wyposażony w profesjonalny sprzęt anestezjologiczny oraz aparat USG.

W gabinecie zabiegowym odbywają się ginekologiczne zabiegi diagnostyczne i lecznicze, możliwe do wykonania w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu.
Dodatkowo gabinet służy zmianom opatrunków oraz wykonywaniu USG ginekologicznych
i położniczych pacjentek przyjmowanych do oddziału oraz konsultowanych przez specjalistów.
Oddział ginekologii prowadzi pełen zakres usług diagnostyczno-leczniczych.
Poza wspomnianymi powyżej drobnymi zabiegami wykonujemy również planowe operacje ginekologiczne :

 1.  zabiegi usuwania mięśniaków macicy
 2. plastyki pochwy i krocza
 3. laparoskopie (np. usuwanie torbieli jajników)
 4. zbiegi na nietrzymanie moczu
 5. operacje onkologiczne
 6. histeroskopie
 7. zabiegi w niepłodności
 8. zabiegi usunięcia macicy z/bez przydatków
 9. usuwanie macicy drogą pochwową
 10. łyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy, pobieranie wycinków z szyjki macicy

W oddziale można wykonać badanie kolposkopowe.

Skierowanie do operacji i planowego cięcia cesarskiego:

Pacjentka skierowana do leczenia operacyjnego w szpitalu wykazując chęć wykonania zabiegu w naszym szpitalu powinna:

 • zgłosić się ze skierowaniem na konsultację przedoperacyjną do Ordynatora Oddziału dr Bohdana Dźwigały. Konsultacje odbywają się w każdy poniedziałek i środę  między godziną 8.30 - 13 na I piętrze, na oddziale ginekologicznym,
 • następnie wyznaczony będzie dogodny dla pacjentki i możliwie najbliższy termin zabiegu operacyjnego oraz uzyskania od lekarza niezbędnych informacji dla pacjentki przed przyjęciem do szpitala.


Informator dla Pacjenta

Informator dla pacjenta Gin-Pol.doc

36360 odwiedzin