starostwo powiatowe w sochaczewie

Spotkanie edukacyjno-zawodowe w Szpitalu

15-03-2016 12:38

A A A

W dniu 11 marca 2016 roku w Sali Konferencyjnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie odbyło się spotkanie uczniów klasy III A gimnazjum z przedstawicielkami Szpitala w ramach doradztwa edukacyjno–zawodowego realizowanego  przez Gimnazjum Nr 3 w Sochaczewie.

Spotkanie poprowadziła Pani Wiesława Załuska Z-ca Dyrektora ds. Administracyjnych Naczelna Pielęgniarka, która przedstawiła młodzieży ofertę Szpitala oraz zaprezentowała cele i efekty kształcenia dla poszczególnych zawodów medycznych oraz warunki realizacji kształcenia w zawodzie.

Dużą cześć spotkana Pani Dyrektor poświęciła zawodzie pielęgniarki, podkreślając, że jest to zawód przyszłości, ponieważ pielęgniarki nie będą miały trudności ze znalezieniem pracy. Już obecnie w polskiej ochronie zdrowia ich brakuje, a w przyszłości ten deficyt się pogłębi. Problem zbliżającego się braku pielęgniarek dotyczy zarówno pielęgniarstwa w Polsce, jak również w naszym Szpitalu.

Pani Wiesława Załuska zwróciła uwagę, że do 2030 roku połowa pielęgniarek zatrudnionych w naszej placówce odejdzie na emerytury. Oznacza to konieczność zatrudnienia w najbliższym dziesięcioleciu około 100 pielęgniarek do pracy. Wydaje się to jednak nieosiągalne ze względu na deficyt na rynku pracy osób posiadających wykształcenie pielęgniarskie. Dodała, że około 30% absolwentek studiów pielęgniarskich podejmuje pracę w zawodzie, a pozostałe zmieniają profesję lub wyjeżdżają do pracy za granicę.

Podczas spotkania została przedstawiona prezentacja pt. „Pielęgniarstwo – tradycje, teraźniejszość i przyszłość”, podczas której omówiono tradycje i symbole pielęgniarstwa oraz został zasygnalizowany zbliżający się ogromny problem luki pokoleniowej wśród pielęgniarek.

Na zakończenie spotkania gimnazjaliści w asyście pracowników Szpitala mogli obejrzeć oddziały, pracownie i zaobserwować pracę personelu medycznego naszego Szpitala.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Młodzieży zadawała wiele ciekawych pytań, na które chętnie odpowiadali pracownicy Szpitala.