W Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie realizujemy działania z zakresu promocji i edukacji zdrowotnej.
Istotą promocji zdrowia jest edukacja realizowana przez personel medyczny Szpitala ukierunkowana na zdrowie pozytywne, to znaczy są to działania świadome i dobrowolne, prowadzące do stworzenia sposobności uczenia się zachowań, które sprzyjają zdrowiu lub modyfikowaniu dotychczasowych przyzwyczajeń.
W ramach edukacyjnych w zakresie profilaktyki chorób natomiast personel Szpitala ukierunkowany jest na przekazanie pacjentom niezbędnej wiedzy w zakresie uniknięcie zachorowania lub przeciwdziałania jego odległym skutkom. Realizowane podejście terapeutyczne natomiast umożliwia pacjentom nabycie i utrzymanie zdolności, która pozwoli im kierować własnym życiem w sytuacji choroby. Jest to proces ciągły i powinien być zintegrowany oraz realizowany poza szpitalem.
Prowadzona edukacja zdrowotna zawiera rozwijanie świadomości, autoedukację i psychospołeczne wsparcie uwzględniające stan choroby i działania opiekuńcze. Edukacja terapeutyczna zakłada pomoc pacjentom i ich rodzinom w rozumieniu choroby i terapii, rozwinięcie współpracy z pracownikami ochrony zdrowia, która umożliwi zdrowsze życie i utrzymanie lub udoskonalenie jakości życia. W odniesieniu do osób chorych przewlekle, celem nadrzędnym edukacji zdrowotnej jest ułatwienie zmiany zachowań, poprawa stanu zdrowia, powrót do sprawności oraz samodzielność w radzeniu sobie z chorobą.
Edukacja zdrowotna odbywa się w formie bezpośrednich rozmów personelu medycznego z pacjentami i ich najbliższymi, pogadanek, instruktażu, czy też poprzez przekazywanie pisemnych materiałów edukacyjnych, które przygotowaliśmy dla naszych pacjentów, w tym między innymi: