starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Szpital Powiatowy w Sochaczewie SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 Aktualności Szpital e-rejestracja informacje dla pacjentów Oddziały Poradnie Poradnia Rodzinna Pracownie diagnostyczne Przetargi Kontakt Spis Telefonów Rehabilitacja Ogłoszenia konkursowe Praca Projekty Kaplica szpitalna Przydatne linki Szkoła rodzenia BIP Galeria Informacje ogólne Petycje COVID-19 – Punkt Pobrań Materiału Biologicznego Wersja kontrastowa

Oddział Ginekologiczno-Położniczy

A A A

ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO - POŁOŻNICZY

Sekretariat – (46) 864 96 33
Gabinet Lekarski – (46) 864 96 30
Dyżurka położnych (odcinek ginekologiczny) – (46) 864 96 31
Dyżurka położnych (odcinek położniczy) – (46) 864 96 32
Sala porodowa- (46) 864 96 34

 

Oddział Ginekologiczno-Położniczy posiada I stopień referencyjności.

 

Oddziałem kieruje:

Koordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego
lek. Artur Nowakowski
specjalista ginekologii i położnictwa, specjalista seksuolog

 

Z-ca Koordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego

lek. Sławomir Wronisz

specjalista położnictwa i ginekologii

 

Położna Oddziałowa Danuta Persona

 

Lekarze Oddziału:
 1. lek. Wojciech Jalowski - specjalista ginekologii i położnictwa
 2. lek. Bożena Papierowska - specjalista ginekologii i położnictwa
 3. dr. n. med. Kornelia Zaręba - specjalista ginekologii i położnictwa
 4. lek. Maria Gromek-Jaworska - ginekolog-położnik
 5. lek. Małgorzata Kamińska - rezydent ginekologii i położnictwa
 6. lek. Dawid Gawlik - rezydent ginekologii i położnictwa
 
Posiadamy 3 pododdziały:
 • Oddział Ginekologiczny
 • Oddział Położniczy
 • Blok porodowy

 

Oddział dysponuje 16 łóżkami ginekologicznymi i 14 łóżkami położniczymi w systemie Rooming-in, które znajdują się w salach 1-, 2 osobowych i sale 3- osobowe z oddzielnymi węzłami sanitarnymi, ponadto wyodrębniono oddzielny blok porodowy i salę I-go okresu porodu.
W skład bloku porodowego wchodzi sala operacyjna do cięć cesarskich i 3 sale porodowe (w tym Lawendowa i Miętowa). Każda z sal jest przystosowana do odbywania porodów rodzinnych w kameralnych warunkach. Prowadzony jest pełen monitoring ciąży (USG, KTG przed- i śródporodowe, amnioskop). 

W skład oddziału wchodzą pomieszczenia zapewniające komfort, intymność oraz poczucie bezpieczeństwa naszym pacjentkom. Kobietom rodzącym w naszym Szpitalu staramy się stworzyć takie warunki, aby poród, a także okres wczesnego połogu był przez nie wspominany jako najszczęśliwszy i najpiękniejszy okres w ich życiu. Stawiając sobie za nadrzędny cel zdrowie i dobro osób korzystających z usług medycznych świadczonych w oddziale ginekologiczno - położniczym stosujemy metody diagnostyczne i terapeutyczne zgodne z najnowocześniejszymi standardami, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa wszystkim leczonym kobietom. Jednym z bardzo ważnych celów medycznych jest walka z bólem i stresem przy porodzie. 

Pacjentki Oddziału otoczone są całodobową opieką lekarza ginekologa - położnika, lekarza pediatry, anestezjologów oraz opieką sprawowaną przez położne i pielęgniarki. Cierpliwy, bardzo życzliwy i fachowy personel oddziału pomaga położnicy, służy radą, wspiera w trudnych chwilach oraz zachęca do samodzielnej opieki nad dzieckiem, oczywiście z pomocą i pod czujnym okiem personelu. 

Oddział Ginekologiczno-Położniczy posiada certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku”, co wiąże się, że od pierwszych chwil dbamy o nawiązanie wyjątkowej więzi miedzy matką i dzieckiem, bezpośrednio po porodzie dziecko kładzione jest na piersiach mamy, przez cały pobyt w Szpitalu, promowane jest karmienie piersią. Dodatkowo od wielu lat położnictwo funkcjonuje w systemie „rooming – in” w ramach, którego noworodek przebywa razem z matką w jednej sali od porodu do wypisu. 

W oddziale ginekologicznym przebywają pacjentki ze schorzeniami kobiecego narządu rodnego, gdzie prowadzone jest leczenie zachowawcze i operacyjne, przy czym wykonywany jest pełen profil operacji ginekologicznych oraz uro-ginekologicznych w przypadkach ostrych oraz planowanych. 
Lekarze specjaliści mają możliwość świadczenia kompleksowych usług medycznych dzięki kontynuacji leczenia w poradni specjalistycznej.

Doświadczenie personelu, a w szczególności zebrane od pacjentów opinie dowodzą, iż kontynuacja podjętego leczenia w warunkach ambulatoryjnych pod opieką znanego pacjentkom zespołu lekarskiego, położniczego i pielęgniarskiego, stwarza im poczucie większego bezpieczeństwa i komfortu.

 

 

 

Rzeczy które należy zabrać ze sobą do przyjęcia do szpitala - O. Położniczego:

Dokumenty:

 • dowód osobisty
 • karta ciąży
 • grupa krwi
 • wszystkie wyniki badań
 • USG (wszystkie USG ciąży)
 • wynik posiewu z pochwy w kierunku GBS

Rzeczy osobiste dla matki:

 • koszule nocne 2-3 szt.
 • szlafrok
 • kapcie i klapki pod prysznic
 • biustonosz do karmienia piersią 
 • wkładki laktacyjne
 • przybory toaletowe
 • ręczniki
 • 2 paczki jednorazowych pieluch Bella
 • majtki jednorazowe
 • szare mydło ( biały jeleń)
 • woda niegazowana
 • maszynka do golenia
 • papier toaletowy

Rzeczy osobiste dla dziecka:

 • kaftaniki bawełniane 3 szt.
 • śpiochy bawełniane 3 szt.
 • czapeczka bawełniana 3 szt.
 • skarpetki
 • rękawiczki
 • 5-7 szt. tetrowych pieluch
 • paczkę pampersów
 • kocyk lub śpiworek (rożek)
 • chusteczki nawilżające
 • ręcznik
 • octenisept

 

Szkoła rodzenia i uczestnictwo w zajęciach są bezpłatne.

 • Jeśli jesteś w ciąży, boisz się porodu, nie wiesz czy poradzisz sobie z nowo narodzonym dzieckiem i zastanawiasz się jak karmić dziecko - przyjdź do nas. Zajęcia w naszej szkole rodzenia prowadzą wysoko wykwalifikowani wykładowcy. Zajęcia prowadzą lekarze i położne pracujące na stałe w oddziale.

  "SZKOŁA RODZENIA" PRZY SZPITALU POWIATOWYM W SOCHACZEWIE
  ZAPISY ORAZ INFORMACJE POD NUMEREM TELEFONU: 
  (46)  86 49 628 lub (46) 86 49 632
 • Nasza szkoła rodzenia to miejsce w którym przyszli rodzice zdobywają ogromną dawkę wiedzy oraz praktyczne umiejętności dotyczące ciąży, porodu, połogu oraz pielęgnacji i żywienia noworodka. Uczestnictwo w zajęciach łagodzi stres związany z porodem tym samym skracając czas jego trwania, zmniejsza lęk przed nieznanym, zapewnia świadomy i mądry udział w porodzie a po porodzie łatwiejszy powrót do dawnej kondycji. Poprzez wspólne przeżywanie ciąży i porodu umacnia się więź partnerska.
 • Na zajęcia zapraszamy od 22 tygodnia ciąży, dobrze ukończyć kurs najpóźniej na miesiąc przed przewidywanym terminem porodu.

Poród/Połóg

O porodzie

Sale porodowe posiadają łóżka porodowe, łazienkę z prysznicem. Umeblowanie sal przypomina domową atmosferę.

Dostępne są również worki salko oraz piłki pomagające rodzącej pacjentce przyjmowanie jak najbardziej wygodnych i dogodnych pozycji podczas porodu. W trakcie porodu prowadzone są przez położną ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.

Dysponujemy najnowszej generacji aparatami KTG I USG.

Podczas porodu obecni przy pacjentce są: położna, lekarz ginekolog-położnik, pielęgniarki/położne neonatologiczne i/lub lekarz pediatra.

O znieczuleniu

W trakcie porodu stosowane są leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Możliwe jest zastosowanie gazów znieczulających (ENTANOX),stosujemy imersję wodną, możliwy jest poród w wodzie (wannie). Opracowujemy procedurę znieczulenia zewnątrzoponowego  wykonywaną przez anestezjologa w I okresie porodu.

Po porodzie

Zazwyczaj pacjentka przebywa przez 2 h na sali porodowej razem z noworodkiem. Jest to zależne od przebiegu porodu.

W razie wystąpienia krwawienia po porodzie, bądź konieczności dużego szycia krocza, noworodek jest zabierany na stanowisko neonatologiczne celem ważenia, mierzenia oraz oceny stanu ogólnego. Po zakończeniu procedur związanych z opieką nad pacjentką bezpośrednio po porodzie, dziecko jest niezwłocznie oddane pod opiekę mamy celem dalszego „kangurowania”  i rozpoczęcia karmienia piersią.

Po 2h po porodzie pacjentka przewożona jest na oddział położniczy na salę chorych.

Po porodzie drogami i siłami natury pacjentka przebywa w oddziale przez przynajmniej 48 godzin. Decyzja o wypisaniu pacjentki do domu zależna jest od jej stanu ogólnego oraz stanu zdrowia noworodka.

O cięciu cesarskim

Każda pacjentka przyjmowana do szpitala do porodu otrzymuje od lekarza informacje o operacji cięcia cesarskiego do wglądu, podpisania i wyrażenia zgody.

Każdy poród może skończyć się cieciem cesarskim, dlatego dążymy do jak najlepszego poinformowania pacjentki o przebiegu operacji oraz możliwych powikłań. Po cięciu cesarskim pacjentki niezwłocznie przewożone są na salę opieki pooperacyjnej. W dniu kolejnym w godzinach rannych w przypadku dobrego stanu ogólnego pacjentki są przewożone na sale ogólne. Wypis ze szpitala następuje najwcześniej po upłynięciu 72 godzin od porodu. Decyzja o skierowaniu pacjentki do domu zależna jest od jej stanu ogólnego, ewentualnej konieczności kontynuacji leczenia oraz stanu zdrowia noworodka.

Ginekologia

Na oddziale ginekologicznym znajduje się gabinet zabiegowy wyposażony w profesjonalny sprzęt anestezjologiczny oraz aparat USG.

W gabinecie zabiegowym odbywają się ginekologiczne zabiegi diagnostyczne i lecznicze, możliwe do wykonania w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu.
Dodatkowo gabinet służy zmianom opatrunków oraz wykonywaniu USG ginekologicznych
i położniczych pacjentek przyjmowanych do oddziału oraz konsultowanych przez specjalistów.
Oddział ginekologii prowadzi pełen zakres usług diagnostyczno-leczniczych.
Poza wspomnianymi powyżej drobnymi zabiegami wykonujemy również planowe operacje ginekologiczne :

 1.  zabiegi usuwania mięśniaków macicy
 2. plastyki pochwy i krocza
 3. laparoskopie (np. usuwanie torbieli jajników)
 4. zbiegi na nietrzymanie moczu
 5. operacje onkologiczne
 6. histeroskopie
 7. zabiegi w niepłodności
 8. zabiegi usunięcia macicy z/bez przydatków
 9. usuwanie macicy drogą pochwową
 10. łyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy, pobieranie wycinków z szyjki macicy

W oddziale można wykonać badanie kolposkopowe.

Skierowanie do operacji i planowego cięcia cesarskiego:

Pacjentka skierowana do leczenia operacyjnego w szpitalu wykazując chęć wykonania zabiegu w naszym szpitalu powinna:

 • zgłosić się ze skierowaniem na konsultację przedoperacyjną do Poradni Ginekologicznej,
 • następnie wyznaczony będzie dogodny dla pacjentki i możliwie najbliższy termin zabiegu operacyjnego oraz uzyskania od lekarza niezbędnych informacji dla pacjentki przed przyjęciem do szpitala.


Informator dla Pacjenta

Informator dla pacjenta_Oddział Ginekologiczno-Położniczy.pdf

215808 odwiedzin