starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

PORTAL PACJENTA Dobry posiłek w szpitalu Szpital Powiatowy w Sochaczewie SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 Aktualności Szpital e-rejestracja informacje dla pacjentów Oddziały Poradnie Poradnia Rodzinna Pracownie diagnostyczne Przetargi Kontakt Spis Telefonów Rehabilitacja Ogłoszenia konkursowe Praca Projekty Kaplica szpitalna Przydatne linki Szkoła rodzenia BIP Galeria Informacje ogólne Petycje COVID-19 – Punkt Pobrań Materiału Biologicznego Wersja kontrastowa

Pododdział Neonatologiczny

A A A

PODODDZIAŁ NEONATOLOGICZNY

Pododdziałem kieruje:
Koordynator Pododdziału Neonatologicznego - Lek. Robert Skowronek

 

Lekarz prowadzący – Lek. Robert Przybylski

Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Pediatrycznego z Pododdziałem Neonatologicznym – Jolanta Szmajda-Kisiołek

Kontakt:
Dyżurka pielęgniarek - wcześniaki – (46) 864 96 26
Gabinet Lekarski – (46) 864 96 25
Dyżurka pielęgniarek i położnych (46) 864 96 32

Liczba łóżek - 8

W oddziale udzielają świadczeń medycznych lekarze ze specjalizacją neonatologiczną oraz lekarze ze specjalizacją pediatryczną. Obsługę pielęgniarską i położniczą zapewniają pielęgniarki i położne posiadające specjalizację dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego, położniczego oraz cieszące się  wieloletnim doświadczeniem w pielęgnacji noworodka.

Personel  oddziału ginekologiczno-położniczego  i neonatologicznego realizuje  Standardy Opieki Okołoporodowej:

  • Mama przebywa razem z dzieckiem od momentu urodzenia i przez cały czas pobytu w szpitalu (w zależności od potrzeb dziecka i matki).  Noworodka po urodzeniu układamy na brzuchu u mamy na ok. 2 godziny  - w ten sposób odbywają swój pierwszy kontakt „skóra do skóry” nazywany „kangurowaniem”. Do kangurowania zachęcamy również tatusiów.
  • Mama na każdym etapie pobytu w oddziale( sala porodowa, sala pobytu w oddziale położniczym) otrzymuje wsparcie i instruktaż w zakresie prawidłowego przystawiania dziecka do piersi oraz pomoc w karmieniu piersią a także informacje na temat zasad postępowania z laktacją.
  • Podanie witaminy K   - jednorazowo, domięśniowo w dawce 1mg w ciągu pierwszych 6 godzin po urodzeniu, jako profilaktykę krwawień u noworodka z powodu niedoboru witaminy K
  • Zabieg Credego - jest nadal obowiązującym standardem w Polsce. Polega na podaniu noworodkowi do worka spojówkowego oczu krople ( Azotan Srebra 1%) jednorazowo tuż po urodzeniu, celem profilaktyki zakażeń przedniego odcinka oka.
  • Szczepienie profilaktyczne obowiązkowe WZWB -  domięśniowo.
  • Szczepienie profilaktyczne obowiązkowe przeciwko gruźlicy BCG – śródskórnie.
  • Testy przesiewowe (skriningowe), tak zwane pobranie krwi z "piętki",  w kierunku fenyloketonurii, mukowiscydozy oraz wrodzonej niedoczynności tarczycy są wykonywane po ukończeniu 48 godziny życia noworodka.
  • Przesiewowe badanie słuchu jest przeprowadzane u każdego noworodka w 2 dobie życia – za pomocą  sprzętu zakupionego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  • Przesiewowe badanie pulsoksymetryczne, które pozwala nam wykryć niektóre poważne wady serca u noworodka, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy.

W oddziale położniczym matki przebywają na salach w systemie rooming in (matka + dziecko) zgodnie z europejskimi standardami. Sale są 1-2-osobowe, wyposażone w  wc i prysznic dla matki.

Oddział neonatologiczny dysponuje no Salą Obserwacji Noworodka/Wcześniaka wyposażoną w specjalistyczny sprzęt medyczny: inkubatory, stanowiska do resuscytacji noworodka, kardiomonitory, puls oksymetry, lampy do fototerapii, bilirubinometry, gleukometry oraz aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechowego: aparaty Infant Flow (CPAP-y), co pozwala na ratowanie życia ciężko chorym noworodkom i najbardziej niedojrzałym wcześniakom .

Rodzice mogą przebywać w Sali Obserwacji Noworodka i czynnie uczestniczyć w opiece nad swoim maleństwem.

Opieka nad noworodkiem jest kontynuowana w przyszpitalnej poradni dla noworodka, którą kieruje doświadczony specjalista neonatolog.

Co zabrać dla noworodka do szpitala?

Oddział Neonatologiczny dysponuje  jednorazowymi zestawami poporodowymi , które zapewniają potrzeby noworodka  w pierwszych godzinach po porodzie  wobec powyższego mile widziane jest jeśli matka zabierze ze sobą do porodu:

  • pieluszki jednorazowe
  • chusteczki pielęgnacyjne
  • bawełnianą kołderkę lub kocyk
  • duży ręcznik frotte lub
  • dwie zmiany ubranek bawełnianych luźno przylegających (koszula, body rozpinane, kaftanik rozpinany, śpioszki, czapeczka bez troków, skarpetki,

Odwiedziny pacjentów w oddziale odbywają się w godzinach 12:00 – 20:00.

Ze względu na dobro matki i noworodka w pierwszej dobie po porodzie do Sali wchodzi tylko jedna osoba bezwzględnie zdrowa.

Przed wejściem do oddziału należy:

  • pozostawić odzież wierzchnią w szatni znajdującej się na parterze budynku głównego szpitala,
  • założyć fartuchy jednorazowe, fizelinowe
  • na terenie szpitala obowiązuje zakaz palenia papierosów.

 

Ze względu na komfort i bezpieczeństwo pacjentów wskazane są odwiedziny nie więcej niż dwóch osób jednocześnie.

Pod rozwagę podajemy obecność podczas odwiedzin dzieci do 12 roku życia z uwagi na bezpieczeństwo epidemiologiczne zarówno pacjentów jak i  nowonarodzonego dziecka.

Personel Oddziału Ginekologiczno-położniczego I Neonatologicznego prowadzi na terenie szpitala bezpłatną Szkołę Rodzenia.

Rodzice małych pacjentów wypisanych do domu mogą uzyskać całodobową poradę telefoniczną w razie problemów: pielęgnacyjnych, z karmieniem czy innych dotyczących okresu noworodkowego.

Całodobowa Porada telefoniczna dla Rodziców małych pacjentów- 46 86 49 632

 

426640 odwiedzin